Szkoła Podstawowa nr 144

Zajęcia i imprezy zorganizowane przez Zespoł Przyrodniczy


Archiwum

Zajęcia terenowe na kopcu Wandy / Światowy Dzień Mycia Rąk / Marchewkowe samo zdrowieZAJĘCIA TERENOWE NA KOPCU WANDY

W piątek 11.10.2013r. grupa zainteresowanych przyrodą uczniów wzięła udział w zajęciach terenowych zorganizowanych przez nauczycieli przyrody na Kopcu Wandy. Piękna, jesienna pogoda sprzyjała naukowym rozważaniom. Uczniowie wysłuchali legendy o Wandzie, przypomnieli sobie historię powstania Nowej Huty, kombinatu i kopca. Wykonali kilka zadań według przygotowanych kart pracy. Uczyli się posługiwania kompasem, lornetką, orientowania mapy i szacowania wysokości pagórka. Na mapie Nowej Huty odnajdywali różne obiekty, a potem uzupełniali ćwiczenia na podstawie przygotowanego tekstu. W zabawie "Więcej – mniej" poznali kilka ciekawostek dotyczącej naszej dzielnicy. Spotkanie zakończyło się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.przejdź do góry

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

"Mycie rąk to ważna sprawa
I jest przy tym niezła zabawa.
Użyj mydełka kolorowego
Pozbaw bakterie ich życia krótkiego."


Święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez UNICEF w 2008 roku, jako akcja edukacyjna skierowana do różnych społeczności na całym świecie.
Celem obchodów Dnia jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak ogromne znaczenie dla ich zdrowia i życia ma zwykłe mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Według badań UNICEFu codzienna higiena dłoni po wyjściu z toalety i przed jedzeniem pozwala ograniczyć ryzyko zachorowania na biegunkę o ponad 50 proc. i infekcji oddechowych aż o 25 procent; mycie rąk jest też pierwszą profilaktyką przed zakażeniem wirusem grypy H1N1.

W naszej szkole, z okazji tego dnia, została zorganizowana akcja, która pomogła dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, aby następnie przekazały tę wiedzę w domu.

• Na lekcjach przyrody uczniowie klas 4-6 obejrzeli prezentację multimedialną poruszającą tematykę higieny rąk, bakterii występujących na dłoniach oraz "chorób brudnych rąk".

• Dzieci zostały zapoznane z zasadami prawidłowego mycia i suszenia rąk.

W toaletach powieszono kolorowe "Instrukcje mycia rąk", aby uczniowie stosowali je w codziennej praktyce.

• W ramach akcji odbyły się również konkursy – na plakat lub wierszyk zachęcający do mycia rąk.

Uczniowie wyróżnieni w konkursie to Mateusz Goc kl.6b, Wiktoria Cieklińska kl. 6a, Aneta Dyrdał kl. 4f, Ola Trzeciak kl. 6b, Magda Czekaj kl. 6b, Kasia Cholewa, Julia Stępień, Weronika Czelińska, Weronika Kaczmarczyk, Karolina Oryszczak kl.6c.

W nagrodę wyróżnieni uczniowie otrzymali pachnące mydełka!

przejdź do góry

MARCHEWKOWE SAMO ZDROWIE

4 grudnia 2013 odbyły się zajęcia edukacyjne pt: "Marchewkowe samo zdrowie". Obecni uczniowie z klas 4-6 poznali pochodzenie tego warzywa, odmiany jakie można spotkać oraz nauczyli się rozpoznawać formy rosnące dziko. Pod mikroskopem można było zobaczyć komórki wybarwione karotenem, bardzo ważnym związkiem dla funkcji wzrokowych. Przedstawione zostały wartości odżywcze marchewki. A jeśli o odżywianiu mowa… uczniowie z przyniesionych przez siebie produktów wykonali pyszna marchewkową potrawę, którą można zaserwować jako surówkę, a nawet deser… bo zawiera w sobie oprócz marchwi, orzechy, pyszną śmietankę i miód. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i zapraszamy na kolejne zajęcia.


przejdź do góry
Szkoła Podstawowa nr 144